»Uutisia ja tapahtumia

20.5.2010 - 20.5.2011

Euroopan 100 Parasta työpaikkaa valittu!

Euroopan 100 parasta työpaikkaa on jälleen valittu. Parhaat työpaikat julkistettiin 19.5 Madridissa ja samassa yhteydessä järjestettiin myös Great Place to Work® -conference.

Euroopan tasolla tutkimukseen osallistui yhteensä 1300 organisaatiota ja sadan parhaan työpaikan joukkoon ylsi upeasti yhdeksän suomalaista työpaikkaa. Suomalaistan organisaatioiden määrä oli siis tänä vuonna suurempi kuin koskaan aiemmin. Pienten ja keskisuurten yritysten sarjassa Reaktor sijoittui mahtavasti kolmanneksi; muita tässä sarjassa menestyneitä yrityksiä olivat Management Events, Pipelife, Mars, Fondia ja Novia.

Suurten ja monikansallisten organisaatioiden sarjassa Microsoft oli hienosti voittajana yhdessä 14 muun Euroopan maan kanssa, Accenture kahdeksas ja Novo Nordisk Farma 25:s.

Euroopan parhaiden työpaikkojen tutkimustulokset olivat edelleen huipputasoa ja havaittiin, että parhaat olivat pystyneet parantamaan tuottavuuttaan (liikevaihdon ja henkilöstömäärän kasvu) keskimäärin 12.9%. Parhaissa työpaikoissa on siis erinomaista johtamista myös haasteellisina aikoina.

Lisätietoja  Katso koko lista